5. 10. 2024. | Aktivnosti članova

Članovi mreže CIVINET na tematskoj raspravi o planovima održive urbane mobilnosti (SUMP) u Bruxellesu

Europski gospodarski i socijalni odbor – EGSO, na poticaj i u suradnji s mrežom za održivu urbanu mobilnost CIVINET Slo-Hr-JIE i ODRAZ-om kao tajništvom mreže, organizirao je ovu raspravu kako bi se članovi EGSO-a upoznali s konceptom i načelima SUMP-a.

U svojim mišljenjima  o novom okviru EU-a za urbanu mobilnost i o reviziji Uredbe o TEN-T i željezničkom teretnom koridoru, EGSO je podržao SUMP-ove i njihov participativni dizajn te se obvezao na poduzimanje mjera za promicanje tog instrumenta. Ova tematska rasprava imala je za cilj podići svijest o važnosti SUMP-ova, istražiti trenutno stanje njihove provedbe, najbolje prakse u državama članicama te potrebu za financijskom i organizacijskom potporom.

 

EGSO-ova tematska rasprava o SUMP-ovima

U svom uvodnom govoru, Baiba Miltoviča, predsjednica Stručne sekcije EGSO-a za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo je naglasila sljedeće:

„Planovi održive urbane mobilnosti (SUMP) strateški su planovi koji odražavaju potrebe mobilnosti u gradu i njegovoj okolici s ciljem poboljšanja kvalitete života rješavanjem negativnih posljedica prometa na društvo, zdravlje i okoliš, kao što su zagušenja, zagađenje zraka, buka, klimatske promjene, sigurnost na cestama, parkiranje i dr. Temeljna načela u izradi SUMP-ova su integracija, sudjelovanje i evaluacija. To podrazumijeva suradnju između svih razina vlasti, građana i ostalih dionika te obuhvaća različita područja javnih politika.

Paket urbane mobilnosti iz 2013. uveo je u EU koncept planiranja održive urbane mobilnosti, s fokusom na podršku ljudima i javnom prijevozu – uključujući pristupačnost. Ova izvorna ideja je unaprjeđena 2023. u novom Okviru EU-a  za urbanu mobilnost. Komisija je donijela i Preporuku o nacionalnim programima podrške SUMP-u, a u njezino središte stavila najodrživije načine prijevoza (javni prijevoz i aktivna mobilnost). Dan je savjet državama članicama i gradovima o tome kako se pripremiti za zahtjeve predložene za urbana čvorišta u revidiranoj Uredbi TEN-T (2021.). Uredba predviđa ojačanu ulogu gradova kao ključnih pokretača učinkovitog funkcioniranja cijelog TEN-T-a putem održivog, učinkovitog i multimodalnog prijevoza. Više od 400 gradova predviđeno je kao urbana čvorišta. Od 2022. u EU-u postoji 100 klimatski neutralnih gradova koji također trebaju imati SUMP. Međutim, mnogi gradovi ih još uvijek nemaju.“

Raspravu je moderirala Lidija Pavić-Rogošić, članica EGSO-a, predsjednica Studijske skupine za mišljenje ‘Novi okvir urbane mobilnosti EU-a’ te ujedno predstavnica mreže CIVINET Slo-Hr-JIE.

Prvu prezentaciju je imao Goran Lampelj iz ODRAZ-a odnosno Tajništva mreže održive urbane mobilnosti CIVINET Slovenija-Hrvatska-JIE, koji je članove EGSO-a informirao o konceptu SUMP-a te o ulozi organizacija civilnog društva i  mreža u promicanju koncepta.

Nacionalni program podrške SUMP-u u Sloveniji predstavila je  Mojca Balant iz Urbanističkog instituta Republike Slovenije. Slovenija već niz godina trazvija sustav podrške, između ostalog usvaja relevantne zakone, priređuje priručnike i slične dokumente te osigurava financijsku potporu gradovima.

Kako se najbolje uči iz konkretnih dobrih primjera pokazao je Carl Hanssens, zamjenik gradonačelnika za mobilnost, javne prostore i urbani razvoj Sint-Niklaasa. Prikazao je njihov SUMP i intervencije koje su poduzeli u centru grada te što planiraju u skorije vrijeme. Objasnio je i način na koji su uključili građane i dionike u proces.

Nakon prezentacija, članovi EGSO-a su  imali priliku postavljati pitanja panelistima.

Završnu riječ je dao Mateusz Szymańsky, član EGSO-a, izvjestitelj za mišljenje „Novi okvir EU-a za urbanu mobilnost“.

#EESC #EGSO #SUMP #CIVINET

Povratak