18. 2. 2016. | sestanki mreže

Novo ime Mreže je CIVINET Slovenija - Hrvaška - Jugovzhodna Evropa!

Najbolj pomembna odločitev sprejeta na 3. Generalni skupščini mreže CIVINET Slovenija – Hrvaška, ki je potekala 10. februarja 2016 v Veliki dvorani MO Nova Gorica, je sprememba oz. dopolnitev imena mreže, ki se po novem imenuje CIVINET Slovenija-Hrvaška in Jugovzhodna Evropa. Na skupščini so bile predstavljene izvedene aktivnosti v letu 2015 in načrtovane aktivnosti v letu 2016, ob tem pa tudi projekti in dosežki, ki jih je na področju trajnostne mobilnosti izvedla Mestna občina Nova Gorica v sodelovanju s sosednjimi italijanskimi občinami. Pred 3. Generalno skupščino sta potekala sestanka Upravnega in Političnega odbora Mreže CIVINET Slovenija-Hrvaška, ki sta obravnavala preimenovanje Mreže. Predsedujoči Političnemu odboru mreže CIVINET Slovenija-Hrvaška prof. Janez Koželj pa je predstavil besedilo Politične izjave za leto 2016.

Ga. Milena Marega se je predstavila v vlogi moderatorke skupščine, ugotovila, da je skupščina sklepčna in lahko kvalificirano odloča  ter zaprosila župana MO Nova Gorica g. Mateja Arčona za uvodni nagovor.

Župan Mestne občine Nova Gorica g. Matej Arčon je v uvodnem nagovoru izpostavil položaj Nove Gorice kot najbolj zahodnega mesta v državi, ki je že v času SFRJ začelo razvijati čezmejne stike s sosednjo Gorico. To sodelovanje v zadnjem času vse bolj sega tudi na področje prometa in mobilnosti, saj je ta vprašanja mogoče uspešno reševati le na ravni celotne čezmejne goriške regije. Mesto se zaveda pomena prenosa znanj in izkušenj na področju prometa in mobilnosti med mesti, zato je tudi med prvimi pristopila k mreži CIVINET Slovenija-Hrvaška in si šteje v čast, da lahko gosti današnjo letno skupščino mreže.

Poročilo o dejavnosti mreže v letu 2015 in načrt dejavnosti mreže za leto 2016

Po uvodnem pozdravu župana je koordinator mreže Vlado Babić iz Mestne občine Ljubljana predstavil poročilo o izvedenih dejavnostih Mreže v letu 2015 in v nadaljevanju predstavil akcijski načrt za leto 2016, skupščina je poročilo soglasno sprejela.

Skupščini je bil predstavljen predlog Upravnega in Političnega odbora za novo ime Mreže, ki bo odražalo skupno geografsko območje od koder prihajajo člani. Skupščina je tudi ta predlog soglasno sprejela in novo ime Mreže je naslednje:

  • CIVINET Slovenija – Hrvaška – Jugovzhodna Evropa
  • CIVINET Slovenija – Hrvatska – Jugoistočna Europa
  • CIVINET Slovenia – Croatia – South East Europe.

Krajše ime Mreže: CIVINET Slovenija – Hrvaška – JVE / CIVINET Slovenija – Hrvatska – JIE / CIVINET Slovenia – Croatia – SEE.

Člani skupščine so bili obveščeni tudi o politični izjavi za leto 2016, ki jo je sprejel Politični odbor.

Tematske predstavitve – primeri dosežkov Nove Gorice na področju trajnostne mobilnosti

V nadaljevanju Skupščine se je zvrstilo vrsto zanimivih predstavitev.

Predstavnik Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje Gorizia  Ivan Curzolo je na kratko predstavil zgodovino odnosov in sodelovanja na Goriškem po drugi svetovni vojni in vzpostavitev in delovanje EZTS GO.

Aleksandra Torbica
, načelnica oddelka za okolje, prostor in javno infrastrukturo MO Nova Gorica je govorila o načrtovanju trajnostnega razvoja mest in skupaj z Marco Marmottijem, vodjo Oddelka za urbanizem in gradbeništvo mesta Gorice predstavila projekt “Čezmejni park Isonzo / Soča“.

Irena Zore Willenpart, vodja investicij na Direkciji RS za infrastrukturo – Ministrstvo za infrastrukturo je predstavila projekt daljinske kolesarske povezave ob Soči na relaciji Predil – Miren pri Gorici ter izgradnjo odseka te povezave med Solkanom in Plavami, ki je bil končan decembra 2015.

Andreja Albreht,  Zavod Dostop, je predstavila načrtovanje prometnih ureditev ob upoštevanju ranljivih skupin.

Predstavnica Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja Irena Jerič  je govorila o spodbujanju mobilnosti z vidika javnega zdravja. Izpostavila je, da je po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije telesna neaktivnost postala četrti najpomembnejši dejavnik tveganja za umrljivost in da v EU zaradi nje prezgodaj umre 200.000 € ljudi na leto. Delež oseb s prekomerno telesno težo se je pri nas v zadnjih 30 letih podvojil.   Razlog pa je tako kot drugod predvsem v tem, da smo na poti na delo (in nazaj), na delovnem mestu in tudi v prostem času, premalo telesno dejavni. Osnovni protiukrep je vsaj 120 minut zmerne telesne dejavnosti na teden.

Na koncu je Gorazd Humar kot gradbeni inženir, ki je pri tem sodeloval, predstavil gradnjo Sabotinske ceste v okviru meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Italijo. (povezava na predstavitev) Cesta je bila zgrajena po tistem, ko sta takratna SFRJ in Republika Italija konec leta 1975 podpisali in kasneje tudi ratificirali  Osimski sporazum, s katerim je bila tudi dokončna urejena in potrjene meja med obema državama. Gre za  politični fenomen, ki mu je v svetu težko najti primerjavo in bi bil lahko danes celo v EU primer dobrega medsosedskega sodelovanja.  Vsaka država je projektirala cesto na svojem ozemlju.

Po zanimivih predstavitvah je sledila kratka razprava. Mesto Reka, ki bo septembra prevzelo vlogo koordinatorja mreže, bo s tem nadaljevalo in poskušalo obdržati korak, ki ga je zastavila Ljubljana pri uspešnem širjenju mreže, je sporočil namestnik župana Reke Miroslav Matešić.

Mreža je začela skromno, z nekaj člani  iz Slovenije in Hrvaške, danes pa lahko upravičeno  rečemo, da ima največ članov in je najuspešnejša od vseh evropskih mrež CIVINET, je poudarila Lidija Pavić-Rogošić.

Skupščina se je končala s pozitivnim sporočilom Helene Hečimović: Skupaj smo močnejši – torej sodelujmo še naprej!


Obisk na terenu

Po uradnem delu programa so imeli udeleženci možnost  obiska italijanske Gorice z rednim mednarodnim avtobusnim javnim prevozom. To je primer  čezmejnega sodelovanja na področju trajnostne mobilnosti med Novo Gorico in Gorico. Pogumnejši udeleženci pa so se klub hladnemu vremenu odločili za vožnjo s kolesom po kolesarski poti Solkan – Plave ob reki Soči ter si na kolesih ogledali tudi mesti Gorica in Nova Gorica.

Povezava na vse predstavitve in fotogalerija.

 

POVRATAK