7. 10. 2024. | Aktivnosti članova

O renesansi održive mobilnosti s CIVITAS Foruma 2024 u Parmi

CIVITAS Forum 2024 održan je 1. – 3. listopada u Parmi. Tema konferencije bila je „Pridruži se renesansi mobilnosti. Tijekom tri dana radionica, interaktivnih panel rasprava i predavanja, razmjenjivalo se znanje i dobra praksa između predstavnika nacionalnih, regionalnih i lokalnih vlasti, organizacija civilnog društva, akademske zajednice, prometnih stručnjaka i poslovnog sektora. Sudjelovali su i članovi mreže CIVINET Slo - Hr- JIE iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine. Neki od članova aktivno su sudjelovali prezentacijom i sudjelovanjem u panel raspravi.

Jeste li znali da je prosječno povećanje duljine automobila za 20 cm između 2002. i 2022. dovelo do zauzimanja dodatnih 50.000 km cestovnog prostora za parkiranje u EU-u? To je samo jedna od zanimljivih činjenica koja se mogla čuti u Parmi. Osim toga, sudionicima se pružila idealna prilika da čuju od gradova i stručnjaka o politikama EU-a te aktivnostima projekata o najnovijim trendovima održive mobilnosti u EU-u, inovativnim rješenjima s potencijalom za daljnju replikaciju i iskustvima iz različitih europskih gradova uz provedbu mjera podrške promjeni ponašanja u prometu prema aktivnoj i inkluzivnoj mobilnosti. Naravno, sreli smo kolege iz partnerskih organizacija i projekata kao što je SPINE te predstavnike drugih konzorcija aktualnih EU projekata koji se bave inovacijama i inicijativama u području održivog prometa i javnog prijevoza za klimatski neutralne gradove.

Tijekom uvodnog dijela Foruma ključni dionici iz Europske komisije, Parme i talijanskog Ministarstva okoliša i energetske sigurnosti predstavili su integrirane strategije koje su usklađene sa širim politikama i strategijama EU-a kao što su Misija klimatski-neutralnih gradova EU-a, Europski zeleni plan, Strategija pametne i održive mobilnosti, Okvir za urbanu mobilnost EU-a i inicijative prema digitalnoj transformaciji mobilnosti.

Prva panel rasprava fokusirala se na stupove održive mobilnosti.

  • Sigurna i uključiva mobilnost postiže se kad su uključene sve skupine korisnika s posebnim naglaskom na osobe s teškoćama u kretanju. Adresirajući različite potrebe i u suradnji s pojedinim skupinama postiže se pristupačnost po mjeri svih koja je u skladu s Europskim stupom socijalnih prava.
  •  Za pametnu i povezanu i učinkovitu mobilnost nedostaje nam još podataka, dok je tehnologija još uvijek skupa, a korištenje umjetne inteligencije još uvijek nepouzdano. Potrebno je poboljšati učinkovitost javnog prijevoza. Riječ je bila i o naporima EU-a za jedinstveno digitalno tržište i inteligentne prometne sustave.
  • Klimatski neutralna i otporna mobilnost najvažniji je cilj EU-a u sljedećem razdoblju, no troškovi tranzicije su visoki. Ipak primjećuje se visoka posvećenost svih dionika ovom cilju, postoji već mnogo iskustva među europskim gradovima koji se kroz različite inicijative ohrabruju za nastavak i prijenos dobre prakse.

Sljedeća panel rasprava okupila je dionike u području inovacija u urbanoj mobilnosti kako bi se raspravljalo o mogućnostima i mehanizmima za podršku povećanja i primjene učinkovitih i održivih rješenja koja pomažu gradovima diljem Europe da postignu svoje klimatske ciljeve i poboljšaju kvalitetu života svojih građana. Predstavnica Agencije za inovacije grada Helsinkija Sesija objasnila je ​​viziju Helsinkija za istraživanje i implementaciju inovativnih rješenja. Trenutno je u provedbi 9 projekata unaprjeđenja održive mobilnosti. Potom su istaknuti mehanizmi financiranja urbane mobilnosti iz EIT-a, Europske investicijske banke (EIB) i Europskog vijeća za inovacije (EIC) koji podupiru i inovatore u skaliranju njihovih rješenja i gradove u njihovoj implementaciji. Naposljetku je predstavnik Inicijative Big Buyer podijelio kako javna nabava može biti ključni alat u implementaciji inovativnih rješenja za urbanu mobilnost u europskim gradovima.

Na posljednjoj plenarnoj panel raspravi govorilo se o Europskoj deklaraciji o biciklističkom prometu koja je usvojena u travnju ove godine. Planovi, politike i strategije na svim razinama vlasti prepoznaju prednosti vožnje bicikla – održivost, inkluzivnost, zdravlje, učinkovitost, ekonomičnost… Potrebno je osigurati prateću infrastrukturu kako bi se omogućilo široko prihvaćanje bicikla kao jednog od osnovnih načina prijevoza. Panelisti su raspravljali o ulogama nacionalnih organizacija, lokalnih vlasti, istraživača, inovatora i drugih dionika u pretvaranju gradova u sigurna i dostupna mjesta za ljude da voze bicikl, a podsjetili su i da je to zabavna svakodnevna aktivnost.

Neke od ostalih ključnih tema u nastavku programa bile su kako prilagoditi naše gradove modernim potrebama, a pritom uzeti u obzir potrebe stanovnika – više prostora za pješake, bicikliste i kvalitetan javni prijevoz koji će biti ekološki održiv, dostupan i povezan, uključiv te istovremeno siguran i ugodan. Razgovaralo se i o tome kako tehnologija, podaci i novi pristupi mogu donijeti stvarne promjene za bolju kvalitetu života u gradovima i kako pravilno komunicirati održivu mobilnost.

Na interaktivnoj sesiji o urbanoj mobilnosti usmjerenoj na budućnost uz uvide i strategije iz Inicijative CIVITAS, naglasak je bio na korištenju velike baze znanja akumulirane u posljednjih 30 godina ove Inicijative, strategijama za osiguravanje političke potpore projektima urbane mobilnosti i usklađivanju inicijativa sa strategijama održive mobilnosti. Jedan od panelista ove sesije bio je Goran Lampelj iz ODRAZ-a. U sesiji o elektrifikaciji urbane mobilnosti Mateo Uravić iz Ernst&Younga predstavio je implementaciju javnog prijevoza u Križevcima.

Ususret Forumu organizirani su brojni događaji, sastanci i radionice.

Članovi Mreže sudjelovali su na radionici o unaprjeđenju vodiča za izradu i provedbu SUMP-ova. Radionica je okupila različite stručnjake u mobilnosti iz više europskih zemalja koji su tijekom rada u grupi detektirali izazove tijekom dosadašnje primjene vodiča, koji su nedostatci ili prednosti te naučene lekcije. Predložena su i rješenja za novu generaciju vodiča koja su sudionici potom prioritizirali.

Neki od prijedloga:

  • Fokus na boljoj suradnji nacionalnih predstavnika s nižim upravnim jedinicama
  • Izrada metodologije na nacionalnim razinama kako bi svi SUMP-ovi bili jednake kvalitete
  • Novi oblici financiranja kroz javno-privatna partnerstva
  • Suradnja susjednih upravnih jedinica prilikom izrade SUMP-a, posebno oko malih i srednje velikih gradova
  • Integriranje s planovima više razine
  • Uspostava nacionalnih programa potpore i centara za provjeru kvalitete i monitoring SUMP-ova i još brojni drugi.

 

Također, ODRAZ je kao Tajništvo Mreže sudjelovao na sastanku tajništava mreža CIVINET gdje se razgovaralo o mogućnostima jačanja suradnje. Predstavnici Tajništava poželjeli su dobrodošlicu i novoj mreži CIVINET Ukrajina.

Na Konferenciji su bili pristuni članovi mreže CIVINET Slo-Hr-JIE: ODRAZ (Tajništvo), predstavnici Ljubljane i Novog Mesta, GIZ-a Sarajevo, Urbanističnog inštituta Republike Slovenije, Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Ernst&Younga te Veleučilišta u Šibeniku.

 

Više o ovoj konferenciji pronađite OVDJE.

Povratak