29. 9. 2022. | Aktivnosti članova

Povodom Europskog tjedna mobilnosti u Zagrebu održana tribina "Ženski pogled na kretanje gradom"

ODRAZ se pridružio obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti tribinom koja stavlja naglasak na potrebe žena prilikom kretanja gradom, održanoj 16. rujna 2022. u prostoru Kulturno informativnog centra u Zagrebu. Tribina je organizirana u suradnji s Gradskim uredom za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo (Odjel za promicanje ljudskih prava i civilno društvo). Tribinu je moderirala Magdalena Makar iz ODRAZ-a.

Za razliku od rasprava koje naglasak stavljaju na vrste prijevoza, ovom smo tribinom željeli staviti fokus na potrebe žena – kako se kreću, na koje poteškoće nailaze te zašto se u prometu često osjećaju nesigurno. Ova tema se nadovezuje na dosadašnje ODRAZ-ove aktivnosti i projekte u području održive urbane mobilnosti, a u kojima se naglasak stavlja na održivo kretanje, nemotorizirani promet te sigurnost u prometu.

Ispred Grada Zagreba, prisutne je pozdravila Jana Radić, istaknuvši kako je povod za temu ove tribine Akcijski plan Grada Zagreba za provedbu Europske povelje o ravnopravnosti žena i muškaraca na lokalnoj razini donesen 2021. godine, čiji je krajnji cilj uključivanje perspektive ravnopravnosti spolova u sva područja djelovanja Grada Zagreba. Jedno od tih područja djelovanja je urbanizam i prostorno planiranje, u sklopu kojeg će se provesti pilot projekt u određenim dijelovima grada koji će ponuditi ideje za uključivanje perspektive ravnopravnosti spolova prilikom planiranja parkova, pješačkih područja i javnog prijevoza.

O mobilnosti smo pričali iz ženske perspektive, kroz razgovor o potencijalnim problemima s kojima se svakodnevno suočavamo prilikom kretanja gradom, na koje prepreke nailazimo, koliko se osjećamo sigurno. Govorili smo o mobilnosti u kontekstu sigurnosti, mobilnosti majki djece, dostupnosti javnog gradskog prijevoza i osvještavanja budućih generacija o sigurnoj vožnji.

U tome su nam pomogle gošće tribine – Snježana Kovač, psihologinja u Školi za cestovni promet, Dunja Bonacci Skenderović iz Incijative Safecity Croatia, koja je ovom prilikom predstavila mobilnu aplikaciju Safecity putem koje se može prijaviti ulično uznemiravanje i nasilje te Italina Benčević iz udruge RODA-Roditelji u akciji, u kojoj se, između ostalog, bave prometnom edukacijom roditelja i djece od najranije dobi.

Iako u našoj kulturi još uvijek prevladava stav da su muškarci bolji vozači od žena, statistički pokazatelji to ne potvrđuju, istaknula je Snježana Kovač, komentirajući rezultate istraživanja “Tko su bolji vozači: žene ili muškarci?” Cilj ovog istraživanja bio je provjeriti imaju li takve stavove i osobe koje kandidate za vozače poučavaju prometnim propisima i vozačkim vještinama. U ispitivanju je sudjelovalo 172 voditelja, predavača i instruktora vožnje iz autoškola širom Hrvatske. Pokazalo se da su muškarci na skali vozačkih vještina procijenjeni boljim vozačima. Dobivena razlika proizlazi iz činjenice da su muškarci procijenjeni boljima u perceptivno motoričkim vještinama, dok su u pogledu sigurnosti vožnje muškarci i žene procijenjeni jednakima. Pokazala se i spolna razlika među procjenjivačima: žene smatraju ženske vozače boljima, dok muškarci smatraju muškarce boljim vozačima. U skladu s pretpostavkom, poučavatelji u autoškolama se po svojim uvjerenjima o vozačkim vještinama muškaraca i žena uglavnom ne razlikuju značajno od samih vozača. Polazeći od pretpostavke da naša uvjerenja oblikuju naše ponašanje, što po načelu samoispunjavajućeg proročanstva može dovesti do toga da se uvjerenja i potvrde, rezultati su razmatrani s njihovog praktičnog značaja za poboljšanje sigurnosti cestovnog prometa.

Dunja Bonacci Skenderović iz inicijative Safecity Croatia predstavila je mobilnu aplikaciju Safecity. Safecity je anonimna aplikacija u kojoj svatko može navesti nasilje u javnom prostoru koje im je počinjeno i locirati točno gdje se to dogodilo, bilo da se radi o seksualno skrivenom uznemiravanju, fizičkom nasilju ili bilo kojoj drugoj vrsti nasilja. Uz pomoć podataka, aplikacija služi kako bi građani i građanke, zajednice i lokalne uprave mogle vidjeti razmjere uličnog uznemiravanja, te identificirati čimbenike koji uzrokuju ponašanje koje vodi do nasilja i zajedno djelovati prema stvaranju sigurnijih prostora. Objašnjen je način kako rukovoditi aplikacijom, na koja pitanja je nužno odgovoriti i koje podatke aplikacija konačno generira.

Italina Benčević iz udruge RODA – Roditelji u akciji prezentirala je projekt zakOČI koji je imao za cilj okupiti sve sudionike u prometu, donositelje odluka, stručnjake, studente, policiju, roditelje, odgojitelje, širu zajednicu i – djecu, kako bi zajedno promišljali i razvijali sigurna prometna rješenja. Projektom se željela poboljšati dobrobit i sigurnost djece i povećanje njihove tjelesne aktivnosti (i manje upotrebe vozila roditelja) kroz smanjenje izloženosti riziku tijekom pješačenja ili bicikliranja i promišljanje prometnoga okoliša prijateljskoga za djecu pješake.

Neki od naglasaka:

  • vrlo mala intervencija može povećati sigurnost na ulicama, a to je vidljivost, odnosno rasvjeta
  • potreban nam je odgoj za promet, puno više nego obrazovanje za promet
  • prometna kultura je nešto što ne zahtijeva velika financijska ulaganja, ali zahtjeva sustavno obrazovanje od malih nogu

Povratak